تبلیغات
:: امر به معروف و نهی از منکر - نقدی پیرامون برنامه های نوروزی تلوزیون ::

   آرشیو

   لینكدونی

   جستجو  در وبلاگ

برای جستجو در این صفحه کلمه ی مورد نظر را در کارد زیر وارد کنید.


   نظر سنجی

   لینك دوستان

نوروز امسال، متفاوت تر از سالهای گذشته بود و سعی در این بود که برای مردم نوروزی پر از شادی و سرگرمی باشد. از این رو برنامه های متنوع و مفرّحی برای سنین و سلایق مختلف پخش شد.

در این مقاله، نگاهی گذرا به این برنامه ها داریم.

برنامه های ویژه لحظه تحویل سال

استفاده از موسیقی های شاد و استفاده از مجریان و دعوت از چهره هایی که به همه کس شبیه هستند به جز یک چهره اسلامی، ویژگی مشترک این برنامه ها بود. به ویژه شبکه سه، که از ادب مجری آن چه ها که نگوییم! دکور این برنامه نیز که مجری به شدت به آن افتخار می کرد، سیبهای قرمزی بود که به گفته او به تعداد 1389 تا بود که زیر دست و پای آنها ریخته بود! جای بسی تأسف است که در رسانه ملی، آن همه نعمت خدادادی، زیر دست و پا باشد و به عنوان دکور به آن افتخار کنند. به نظر می رسد با این کار یک سال اصلاح الگوی مصرف، را زیر سؤال بردند.  

سریال های نوروزی

شاید بتوان گفت تنها حسن سریال های نوروز امسال، شاد بودن آنها بود. البته از برخی نکات مثل مقایسه زندگی فقرا و اغنیاء در سریال دارا و ندار، نباید گذشت. اما مسأله اینجاست که منکرات این سریال ها، به مراتب از محاسنش بیشتر بود.

وقتی در سریال دارا و ندار که کارگردانش، خود را کارگردان انقلابی می داند! اصطلاحاتی به کار می رود که پرده حیای بین زن و مرد را می درد؛ و وقتی یک نفر در این سریال به عنوان مجروح جنگی، مسائلی مثل طرز وضو گرفتن و روضه سیدالشهداء را مسخره می کند؛ وقتی گفتگوهای بین زن و مرد بسیار زننده و به دور از حیاء است؛ (و بسیاری کارهای دیگر که مجال طرح آنها نیست) دیگر جایی برای عبرت گرفتن مردم از زندگی دارا و ندار باقی می ماند؟!

چرا باید تیتراژ سریال زن بابا رقص پا با آن موسیقی مخصوص مجالس رقص و لهو و لعب باشد؟ و چرا باید در بخش اعظمی از سریال چهار دیواری چنان موسیقی هایی به عنوان موسیقی متن پخش شود؟ البته بگذریم از اینکه در تمام فیلمها و سریالها، افراد از ادبیات زشت و زننده ای استفاده می کنند که برای بزرگسالان هم بد آموزی دارد، چه رسد به کودکان و نوجوانان! و بگذریم از اینکه روابط دختر و پسر در تمام فیلمها و سریالها، به گونه طرح ریزی می شود، که پرده حیای بین دختران و پسران دریده شود و روابط به گونه ای غربگرایانه یاشد و اینها فصل مشترک تمام برنامه هاست.

فیلمهای سینمایی

گذشته از فیلمهای خارجی که روابط و گفتگوهای بین زن و مرد و پوشش زنان در آنها، جایی برای صحبت نگذاشته، امسال بسیاری از فیلمهای سینمایی روز ایرانی پخش شد که نکات تکان دهنده ای داشت. از جمله اینکه در فیلمهای سینمایی روز ایران، زنان حجاب را رعایت نمی کنند. روابط و گفتگوهای زن و مرد به شدت غربگرایانه است تا جایی که گویی هیچ حیایی بین آنها نیست. موضوع اکثر آنها نیز به دو دسته 1. عاشقانه و 2. مسخره کردن اسلام و مؤمنین تقسیم می شود. که البته دسته دوم در این چند سال اخیر با قدرت هر چه تمام تر می تازد! نکته قابل تأمل اینجاست که این فیلمها برای پخش در تلوزیون سانسور هم می شوند!!!

مردان آهنین

برای بطلان این برنامه روایتی از رسول مکرم اسلام محمد مصطفی (ص) کافی است:

مرحوم استاد شهید مرتضی مطهری (ره) در کتاب داستان راستان آورده است:

جوانان مسلمان سرگرم زورآزمایى و مسابقه وزنه بردارى بودند. سنگ بزرگى آنجا بود كه مقیاس قوت و مردانگى جوانان به شمار مى رفت و هركس آن را به قدر توانایى خود حركت مى داد. در این هنگام رسول اكرم (ص) رسیدند و پرسیدند : چه مى كنید؟
گفتند: داریم زورآزمایى مى كنیم. مى خواهیم ببینیم كدامیك از ما قویتر و زورمندتر است .
رسول اكرم (ص) : میل دارید كه من بگویم چه كسى از همه قویتر و نیرومندتر است ؟
گفتند: البته چه از این بهتر كه رسول خدا داور مسابقه باشد و نشان افتخار را او بدهد!
افراد جمعیت همه منتظر و نگران بودند كه رسول اكرم (ص) كدامیك را به عنوان قهرمان معرفى خواهد كرد؟! عده اى بودند كه هر یك پیش خود فكر مى كردند الآن رسول خدا دست او را خواهد گرفت و به عنوان قهرمان مسابقه معرفى خواهد كرد!

رسول اكرم (ص) فرمودند: از همه قویتر و نیرومندتر آن كس است كه اگر از یك چیزى خوشش آمد و مجذوب آن شد، علاقه به آن چیز او را از مدار حق و انسانیت خارج نسازد و به زشتى آلوده نكند. و اگر در موردى عصبانى شد و موجى از خشم در روحش پیدا شد، تسلط بر خویشتن را حفظ كند، جز حقیقت نگوید و كلمه اى دروغ یا دشنام بر زبان نیاورد. و اگر صاحب قدرت و نفوذ گشت و مانعها از جلویش برداشته شد، زیاده از میزانى كه استحقاق دارد دست درازى نكند.

گذشته از اینکه چه بودجه کلانی برای برگزاری این برنامه صرف می شود، با کمی تأمل در این ورزش می توان به بطلان آن پی برد.

به هر حال این سریالها به کمک مردان آهنین! از ساعت 9:30 شب تا ساعت 1 بامداد مردم را سرگرم خود کرده بود.  لینك ثابت   نویسنده : عروة الوثقی   نظرات ()

صفحات سایت