تبلیغات
:: امر به معروف و نهی از منکر - رادیو ::

   آرشیو

   لینكدونی

   جستجو  در وبلاگ

برای جستجو در این صفحه کلمه ی مورد نظر را در کارد زیر وارد کنید.


   نظر سنجی

   لینك دوستان

  :: رادیو

رادیو به عنوان یک رسانه صوتی، طرفداران زیادی دارد و می تواند تأثیرات بسیاری مخصوصاً در فرهنگ مخاطبانش داشته باشد.  رادیو در ایران هفتاد ساله است. اما متأسفانه رادیو هم مانند تلوزیون، خط مشی غیر اسلامی به خود گرفته است و به جای آنکه از این امکان مهم، برای هدایت مردم استفاده شود، گویی در راستای ضلالت و گمراهی مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی کند. آشکار ترین صورت غیر اسلامی رادیو، پخش فراوان موسیقی است.

جدید ترین، شاد ترین و لهو ترین موسیقی ها را می توانید از طریق رادیو گوش کنید!

این کار تا آنجا ادامه دارد که حتی بعضاً با گستاخی فراوان، برنامه هایی برای پخش موسیقی درخواستی، ساخته می شود.

جمع کثیری از مجریان رادیو، زنان خوش صدایی هستند که تمام پتانسیل و جذابیت های صدای خود برای جذاب تر شدن برنامه، استفاده می کنند. 

البته مجال بررسی محتوای برنامه های رادیو نیست، وگرنه سخن در این باب بسیار است. انشا الله در مقاله ای جداگانه تعدادی از برنامه های رادیو را از نظر محتوا بررسی خواهیم کرد.

لازم به ذکر است رادیوهایی مثل رادیو معارف یا رادیو قرآن و ... وجود دارد که در آنها، موسیقی پخش نمی شود و برنامه ها رنگ اسلامی دارد. اما نکته قابل توجه این است که هدف ساخت آنها چیست؟ آیا هدف این است که اگر قشر متدین جامعه، به مشی غیر اسلامی رادیوهای دیگر اعتراض کردند، به آنها گفته شود برای سلیقه امثال شما هم رادیو داریم، بروید و رادیو مخصوص خود را گوش دهید؟!

آیا هدف اختلاف است؟

از طرفی چنین رادیوهایی هم برای اکثر مردم جذابیت ندارند و هم اصلاً جذاب ساخته نمی شوند تا از طریق جذب اکثریت مردم، گامی در هدایت آنها بردارند. به همین دلیل رادیوهای دینی بیشتر دافعه دارد تا جاذبه و اگر نگوییم اکثریت مردم از گوش دادن به این رادیوها بدشان می آید، باید بگوییم علاقه ای به گوش دادن به آنها ندارند. البته برنامه های مفید فراوانی پخش می شود، اما بعضاً برنامه هایی هدفمند در لابه لای آنها پخش می شود و همه زحمات را به باد می دهد! مثلاً چندی پیش برنامه ای برای بررسی فیلمهای سینمایی از نظر اسلامی، پخش شد که به جای آنکه به نقد این همه ابتذال در فیلمهای سینمایی بپردازند، به گونه ای تحلیل شد که گویی اشکال خاصی وجود ندارد.

همانطور که گفته شد سخن در این باب بسیار است و ان شا الله در مقاله ای جداگانه، تعدادی از برنامه های رادیو را از نظر محتوا بررسی خواهیم کرد.

  لینك ثابت   نویسنده : عروة الوثقی   نظرات ()

صفحات سایت