تبلیغات
:: امر به معروف و نهی از منکر - پاسخ به شبهه ای درباه حضرت فاطمه زهرا (س) ::

   آرشیو

   لینكدونی

   جستجو  در وبلاگ

برای جستجو در این صفحه کلمه ی مورد نظر را در کارد زیر وارد کنید.


   نظر سنجی

   لینك دوستان

شبهه

فاطمه زهرا (س) اگر هم اسوه بوده، در زمان خودش بوده و نمی تواند برای زن امروزی الگو و سرمشق باشد!

پاسخ

با ذکر مثال، تو ضیحی در باب الگو می دهیم.

تا به حال به این نکته فکر کرده اید که معلم برای اینکه زبان فارسی را به شما آموزش دهد، چه می کند؟ آیا به شما سرمشق نمی دهد تا از روی آن نگاه کنید و تمرین کنید که مثل آن بنویسید؟ اگر برای آموزش کلمه «آب» به شما، سرمشق داد، تا مثل آن بنویسید، به دیگران سرمشق دیگری می دهد؟ سرمشق و الگو «آب» است و اگر بخواهد نوشتن آن را به تمام مردم دنیا هم یاد بدهد، «آب» را به عنوان سرمشق و الگو می دهد.

نتیجه 1: سرمشق و الگو برای همه، یکی است و مخصوص شخص خاصی نیست.

حال اگر سالیان سال بگذرد، سرمشق «آب» تغییر می کند؟ مثلاً برای نوشتن کلمه «آب» کلمه ای غیر از این (آب) می نویسند؟ واضح است که در تغییری نمی کند.

نتیجه 2: سرمشق و الگو، در گذر زمان، ثابت است و تغییر نمی کند.

ما می گوییم، حضرت فاطمه زهرا (س) یک اسوه و الگو هستند، و باید به اعمال ایشان نگاه کنیم و از ایشان سرمشق بگیریم و تمرین کنیم تا در زندگی مثل ایشان باشیم. در ادامه برخی از ویژگی های این بانو بزرگوار را بیان می کنیم تا مشخص شود که ایشان، برای همه مردم و برای تمام زمانها اسوه و الگو هستند. البته مجال بررسی ابعاد زندگی سراسر درس حضرت فاطمه زهرا (س) را نیست اما تنها قطره ای از این دریای بیکران را برای رساندن مطلب بیان می کنیم..

ایثار و از خود گذشتگی

سوره انسان آیه 8 : «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْكِیناً وَ یَتِیماً وَ أَسِیراً»  « و می خورانند طعام را به دوستى خدا بر بینوا و یتیم و اسیر » خداى سبحان ستایش كرده مردمانى را كه از خودگذشتگى در انفاق می كنند با اینكه خودشان احتیاج بیشترى دارند. این آیه در باره‏ى على (ع) و فاطمه (س) و حسن (ع) و حسین (ع) بدون هیچ خلافى نازل شده است.  

ماجرا از این قرار است که ایشان همگی روزه بودند. در هنگام افطار مقداری نان داشتند. همین که می خواستند افطار کنند، سائلى به در خانه آمد و گفت: من مسكینى هستم از مسلمانان مرا طعام دهید. آنها غذای خود را به مسکین دادند و با آب افطار کردند. فردای آن روز، چون خواستند افطار كنند، یتیمى در خانه آمد و گفت:‏ یتیمى از فرزندان مهاجر هستم. پدرم در ركاب رسول خدا (ص) شهید شده است. مرا عطائى بدهید. ایشان غذای خود را به یتیم دادند و با آب افطار کردند. شب سوم هنگام افطار سائلى به در خانه آمد و گفت: من اسیرى هستم مرا طعامى بدهید. ایشان غذای خود را به اسیر دادند و باز هم با آب افطار کردند. این امتحان الهی بود و این آیه در وصف ایثار و از خودگذشتگی ایشان نازل شد، تا برای همگان الگو باشد.

آیا در جهانی که مردم آن به یکدیگر رحم نمی کنند و هر کس به دنبال سیر کردن شکم خود و خانواده اش است، این رفتار نمی تواند یک اسوه و الگو باشد؟

 نمونه ای دیگر از نوع دوستی

امام حسن علیه السلام مى فرماید:
مادرم زهرا علیهاالسلام را در شب جمعه دیدم تا سپیده صبح مشغول عبادت و ركوع و سجود بود و مؤمنین را یك یك نام مى برد و دعا مى كرد، اما براى خودش دعا نكرد. عرض كردم :
مادر جان چرا براى خودتان دعا نمى كنید؟
فرمودند: «الجار ثم الدار!» « اول همسایه ، بعد خویشتن!» (1)

این یکی از بالاترین ارزشهای انسانی است که اول به فکر هم نوعان و بعد به فکر خود بود. در جهانی که از ظلم جور پر شده است و کسی به فکر کسی نیست، آیا این تفکر (اول همسایه، بعد خویشتن) نمی تواند الگوی خوبی برای رهایی از این ظلمها باشد؟

ازدواج

بی شک یکی از دغدغه های امروز جامعه مسئله ازدواج است. با نگاهی اجمالی به ازدواج ساده و به دور از تجمل گرایی و به عشق و محبت حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)، در می یابیم که کلید حل مشکلات امروز، تمسک به سیره آن بزرگوار است. آن حضرت خطاب به همسرش امیرالمؤمنین علىّ علیه السلام فرمود: من از خداى خود شرم دارم كه از تو چیزى را در خواست نمایم و تو توان تهیه آنرا نداشته باشى. (2)  و در مقابل حضرت علی (ع) نیز تمام تلاشی دریغ نمی کرد. زندگی سراسر عشق و محبت و فداکاری داشتند.

براستی اگر زنان در خانواده خود، به این یک جمله عمل کنند، بخش زیادی از مشکلات خانواده ها و بر طرف نخواهد شد؟

خدا می داند که بررسی ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) به این راحتی ها نیست و ذکر این چند مورد، تنها برای بیان قطره ای از دریای بی کران اسوه عالم بشریت است. بی شک تمسک به سیره عملی این بزرگوار می تواند مشکلات جهان امروز را حل کند.

حضرت فاطمه زهرا (س) اسوه ای برای تمام زمانها و برای تمام بشریت است.

-----------------------------------------------------------------------------

1. داستانهاى بحارالانوار جلد 1، به نقل از بحارالانوار، ج 43، ص 81 و ج 89، ص 313 و ج 93، ص 388 با كمى تفاوت.

2.    امالى شیخ طوسى، ج 2، ص 228.لینك ثابت   نویسنده : عروة الوثقی   نظرات ()

صفحات سایت