تبلیغات
:: امر به معروف و نهی از منکر - جبر یا اختیار؟ ::

   آرشیو

   لینكدونی

   جستجو  در وبلاگ

برای جستجو در این صفحه کلمه ی مورد نظر را در کارد زیر وارد کنید.


   نظر سنجی

   لینك دوستان

بحث درباره مسأله جبر و اختیار، قدمتی دیرینه دارد. استاد همه جبریون، شیطان است! زیرا شیطان وقتی از سجده به آدم (ع) سر باز زد و از درگاه بیرون رانده شد، گفت: خدایا! حالا که مرا گمراه کردی، من هم انسانها را گمراه خواهم کرد! در صورتی که جریان سجده به آدم (ع)، در واقع اثبات اختیار است. خداوند فرمود سجده کن، شیطان سر باز زد. آیا اگر جبر بود، می توانست از دستور حداوند سرپیچی کند؟!

امام کاظم (ع) در زمان خردسالى، در جریان مناظره خود با ابوحنیفه (امام فرقه حنفى ها از اهل سنّت) در پاسخ به این سؤال که «گناه از ما است یا مجبور هستیم؟» سه حالت را تبیین می کند که از این سه بیرون نیست.

کسانی که درباره جبر و اختیار، دچار شبهه شده اند، با این روش زیبا و جالب، به راحتی می توانند جواب خود را دریافت کنند.

امام موسی کاظم (ع) فرمود: گناه و خطا یكى از این سه حالت را دارد:

1. یا از طرف خداوند باید باشد، كه صحیح و سزاوار نیست كه خداوند متعال سبب و باعث گناه بنده اش گردد؛ و سپس او را مورد عذاب قرار دهد.

2. یا آن كه از طرف خداوند و بنده مى باشد، كه آن هم صحیح نیست چون كه قبیح است شریكى مانند خداوند، شریك ضعیف خود را بر انجام گناه عذاب كند.

3. یا آن كه گناه و خطا از خود انسان سر مى زند، كه حقّ مطلب نیز همین است .

پس اگر خداوند عذاب نماید، حقّ دارد؛ و اگر عفو نماید و ببخشد از روى فضل و كرم و محبّت او نسبت به بنده اش مى باشد.

 

چهل داستان و چهل حدیث از امام موسى كاظم (ع)، اعیان الشّیعة ج 2، ص 6، إعلام الورى ج 2، ص 29، تحف العقول ص 411، مناقب ابن شهرآشوب ج 4، ص 314.لینك ثابت   نویسنده : عروة الوثقی   نظرات ()

صفحات سایت