تبلیغات
:: امر به معروف و نهی از منکر - رمز موقیت مردان بزرگ 1 ::

   آرشیو

   لینكدونی

   جستجو  در وبلاگ

برای جستجو در این صفحه کلمه ی مورد نظر را در کارد زیر وارد کنید.


   نظر سنجی

   لینك دوستان

بخش : بصیرت ,

اسفاده از فرصت

 

فرصتهای زیادی به دست افراد می افتد، اما از آنجا که دسته ای روح «کار امروز را به فردا انداختن» را دارند، این فرصتها را از دست می دهند. در صورتی که نه تنها کار امروز را نباید به فردا انداخت، بلکه اگر امکان دارد، باید کار فردا را هم امروز انجام داد.

از ابومسلم خراسانی پرسیدند راز کامیابی شما چه بوده است؟! گفت: «هرگز کار امروز را به فردا نیفکندم». چه بسا نیرویی که برای تأخیر انداختن کار مصرف می شود، برای انجام خود آن کار کافی باشد.

امام محمد باقر علیه السّلام فرمود: امروز غنیمت است، در حالی كه نمی دانی فردا از آن كیست. (بحارالانوار ج 75 ص 179)

برخی از دانش آموزانی که در امتحان خردادماه قبول نمی شوند و باید در شهریور ماه امتحان بدهند، از فرصت حداکثر استفاده را می کنند و بعضی گرفتار اوهام و افسوس خوردن می شوند و وقت را با آه کشیدن به پایان می رسانند.

عده ای از مردم هستند که غالباً عارف منش و درویش مآبند؛ کارشان اشک فشانی بر گذشته است و مرتباً می گویند: «اگر ما فلان باغ را خریده بودیم، سود کلانی نصیب ما می گشت و اگر در فلان دانشگاه ثبت نام کرده و ادامه تحصیل داده بودیم، اکنون از شخصیتهای بزرگ کشور بودیم». تمام وقت خود را با افسوس خوردن و روی «قبر دیروز» گریه کردن تلف می کنند. در حالی که اگر از این پس بکوشند، ممکن است به همه و یا قسمتی از آرزوهای خود برسند.

امام هادی (ع) فرمود: افسوس كوتاهی كارهای گذشته را با تلاش در آینده جبران كنید. (مسندالامام الهادی ص 304)

 

وقت گذشته را نتوانی خرید باز

مفروش خیره کاین گهر پاک بی بهاست

 

گروهی در نقطه مقابل آنها هستند. اضطراب آینده آنها را از کار در آن لحظه ای که در دست دارند، باز می دارد. دانش آموزانی را دیده ایم که مرتباً دم از رفوزه شدن می زنند؛ مرتباً می گویند: «مبادا تجدیدی شویم، مبادا قبول نشویم». این اضطراب آنها را از مطالعه و کار باز  می دارد و فرصت را از دست می دهند.

 

سعدیا دی رفت و فردا همچنان موجود نیست

در میان این و آن فرصت شمار امروز را

 

امام حسین (ع) فرمود: ای پسر آدم تو روزگارانی بیش نیستی. هر روز كه بگذرد جزیی از وجود تو بوده كه رفته است. (ارشاد القلوب ص 40)

 

کسانی که به ارزش وقت و عمر خود پی برده اند، اوقات گرانبهای خود را بیهوده مصرف نمی کنند. گروهی از دانشمندان برخی از آثار خود را در مواقعی نوشته اند که اکثر مردم به اتلاف آن اهمیت نمی دهند.

مثلاً دکتر «مارن کود» یکی از آثار خود را در ضمن رفتن از خانه بیماری به خانه بیمار دیگر نوشته است.

دکتر «بورنی» زبان فرانسوی و ایتالیایی را در طی رفتن به اداره و بازگشت از آن یاد گرفت.

فقید علم و ادب مرحوم مدرس خیابانی یکی از آثار گرانبهای خود را که در پیرامون مترادفات زبان فارسی می باشد، موقع صرف صبحانه نوشته است.

ناپلئون در واقعه «ارکولا» با 25 سوار بر دشمن غلبه کرد؛ زیرا دشمن خسته بود و او فرصت را مغتنم شمرد و با این عده کم بر دشمن چیره گردید.

فیلسوف شرق، خواجه نصیرالدین طوسی، که مدتها در قلعه «الموت» از طرف فرقه اسماعیلیه بازداشت بود، کتاب بزرگ و ذی قیمت خود به نام «شرح اشارات» را در آن زندان نوشت.

دانشمند بزرگ ما، مرحوم شهید اول، اثر ارجداری به نام «لمعه» را که متن قوانین اسلامی است در زندان دمشق نوشته است.

سروالتر راله «تاریخ دنیا» را در زندان نوشته است.

امام علی (ع) فرمود: فرصت مانند ابر از افق زندگی می گذرد؛ پس مواقعی که فرصتی برایتان پیش می آید، غنیمت بشمارید و از آنها استفاده کنید. (غررالحکم صفحۀ 340)

بهترین فرصت برای کار کردن، دانش اندوختن و ثروت اندوختن جوانی است و بلندترین نقطه زندگی نیز جوانی است. عشق و امید و نشاط جوان و نیروهای فعاله و خلاقه او سرشار است، ولی پس از مدتی، قدرتهای معنوی و مادی وی رو به کاهش می گذارد و اعصاب قدرت و استحکام خود را از دست می دهد. چشم کم نور می شود و نیروهای خلاقانه ناتوان می گردد.

مولای متقیان می فرماید: «انسان هنگامی به ارزش جوانی و تندرستی پی می برد که آنها را از دست داده باشد».

از سفارش های پیامبر اسلام (ص) به یکی از شاگردان یزرگ خود «ابوذر» این است: «پیش از آنکه پیری تو فرا رسد، ارزش جوانی را بدان».

 

زینت باغ است درخت جوان                 پیر شود بر کندش باغبان

شاخ جوان به هر گلی نوبر است          شاخه پیر، از پی خاکستر است

 

مردان بزرگ و کامیاب کسانی بودند که از فرصتهای دوران کودکی و جوانی و مراحل بالاتر خوب استفاده کردند و عقل فطری را با عقل اکتسابی پرورش دادند. و بهترین فرصت برای این کار دوران جوانی است.

پیامبر اسلام (ص) فرمود: «فرصت بسان ابر بهاری می گذرد، کامیابی از آن کشاورزی است که از آن بهره برداری کند».

گروهی آنچنان عمر خود را تلف می کنند که گویی دشمن وقت و عمر خود هستند. امروز بسیاری از سرگرمیها بیش از آنچه جنبه تفریحی داشته باشد، قاتل و کشنده وقت است.

البته اعصاب خسته احتیاج به تفریح و سرگرمی دارد و هرگز نباید آنچه را که جنبه تفریحی دارد به حساب اتلاف وقت نهاد؛ زیرا گردش و تنفس، ملاحظه مناظر زیبا و شرکت در مجالس انس و نشاط، اعصاب ما را از فرسودگی نجات می بخشد و چرخ حیات را روغن کاری می کند. البته نباید هر کار بیهوده و کشنده وقت و تلف کننده عمر گرانبها را به حساب تفریح و تفرج گذارد.

حوانان امروز برای استراحت، به فیلمهای سینما و تلوزیون و مطالعه مجلات و روزنامه و کتابهای هفته و سال پناه می برند، ولی باید بدانند هر فیلمی قابل دیدن نیست و هر کتابی آموزنده و نشاط بخش و مفید نخواهد بود. ضررهای سهمگین فیلمهای جنایی و پلیسی و رمانهای عشقی و سکسی قابل توصیف نیست و غنچه جوانی را قبل از آنکه شکوفا شود پژمرده می سازد.

 

کار و کوشش و فعالیت

 

امام کاظم (ع) فرمود: پدرم به یکی از پسرانش فرمود: از تنبلی و بی حوصلگی بپرهیز، زیرا که این دو، تو را از رسیدن به بهره دنیا و آخرتت باز می دارند. (وسائل الشیعه جلد 12 صفحه 37 الی 38)

یکی از علل عدم موفقیت جوانان ما این است که روح کار کردن و فعالیت در بعضی از آنها کشته شده است. هجوم جوانان به سوی ادارات و اشغال کرسیها و میزهای مؤسسات دولتی گواه روشنی است که عشق به کارهای سنگین کمتر شده است. به جای اینکه این جوانان مولد ثروت باشند، مصرف کننده ثروت شده اند.

زندگی مردان موفق شهادت می دهد که همگی مرد کار و زحمت بوده اند و به قول الکساندر هامیلتن، نابغه عصر خود: «مردم می گویند تو نابغه هستی. من از نبوغ خود خبر ندارم فقط می دانم شخص زحمت کشی هستم». و به قول یکی دیگر از دانشمندان: «آنچه شده ام نتیجه کار است. من در سراسر عمرم لقمه ای بدون کار و زحمت نخورده ام».

این صنایع شگفت انگیز مولد کوشش های خستگی ناپذیر دانشمندان است. مخترع رادیو گاهی تا سحر در حالی که همه اهل خانه در خواب فرو رفته بودند، کار می کرد.

ادیسون برای تکمیل پاره ای از اختراعات خود شبها و روزها در آزمایشگاه می ماند و برای آن که نیروی برق را طوری تسخیر کند که استفاده از آن ارزان و آسان باشد، بارها اتفاق می افتاد که دو روز و یا سه روز از آزمایشگاه بیرون نمی آمد و چه بسا غذا خوردن را فراموش می کرد و به چند پاره نان خشکیده اکتفا می نمود.

در زندگانی پاستور دانشمند بزرگ فرانسه می خوانیم که شعار او در طول زندگی «کار» بود. گاهی چنان سرگرم کار می شد که سر و صدا و غوغای بیرون آزمایشگاه را نمی شنید.

ناپلئون شبانه روز پنج ساعت می خوابید و بقیه ساعات را مشغول کار بود.

نابغه شرق، این سینا، مردی پرکار و پر مطالعه بود. کتابهای متنوع او یادگار و نشانه فعالیتهای خستگی ناپذیر اوست. کتاب «شفا» در فلسفه و «قانون» در طب دو اثر بزرگ او شهرت جهانی دارد و کتاب اخیر وی به زبانها زنده جهان ترجمه شده است.

ابن رشد، دانشمند اسلامی، از موقعی که با کتاب آشنا شده بود، حتی یک روز از عمر خود را بدون مطالعه و تفکر نگذرانده بود. کتاب «جواهر الکلام» یکی از کتابهای نفیس و از مدارک فقه اسلامی است. چاپ اخیر این کتاب در حدود چهل جلد نسبتاً قطور می باشد. روزی که آن دانشمند بزرگ با مرگ و فقدان فرزند ارشد و دانشمند خود روبرو گردید، موقعی مراسم غسل او به پایان رسید که هوا رو به تاریکی بود. لذا قرار شد بدن او را در یکی از بقعه های صحن امیرالمؤمنین (ع) بگذارند و فردای آن روز مراسم تشیییع در میان انبوه جمعیت به عمل آید. با اینکه مرحوم صاحب «جواهر» داغدار بود، همان شب برنامه مطالعه و نوشتن خود را تعطیل نکرد. با کمال صبر و استقامت، پس از خواندن مقداری کلام الله مجید در کنار بدن فرزند خود به مطالعه و نوشتن صفحاتی از کتاب «جواهر» پرداخت.

مرجع عالیقدر اسلام آقای بروجردی می گفتند: «یک شب که درباره یکی از مسائل علم اصول (ترتیب) فکر می کردم و می نوشتم، چنان سرگرم مطالعه و فکر و نوشتن بودم که رنج بی خوابی را ملتفت نبودم. یک مرتبه صدای مؤذن به گوشم رسید، متوجه شدم که هوا دارد روشن می شود و من از آغاز تا پایان شب سرگرم کار بوده ام».

در افسانه های پیشین آمده است که در نقاط گوناگون زمین، گنج هایی است و روی هر گنجی اژدهایی است و تا بر آن پیروز نشویم، گنج میسر نخواهد شد. بسیاری از مردم این مطلب را افسانه پنداشته و گروهی نیز به ظاهر آن اکتفا کرده اند. یعنی تصور نموده اند که واقعاً در زیر زمین گنجها و دفینه هایی است و حقیقتاً روی هر گنجی ماری خوابیده است. در صورتی که جمله فوق حقیقتی را در بردارد و آن گنجها همان ذخایر فکری یا طبیعی است که در اختیار بشر گذارده شده، و موهبتهایی است که خداوند بزرگ به ما داده است. آن مارها کنایه از مشکلات و مشقتهایی است که باید بشر در راه تحصیل آن متحمل گردد.

ادیسون  می گوید: «هیچ یک از اختراعات من محصول تصادف نیست. وقتی که معتقد شدم فلان کار نتیجه بخش است، خودم را به آن کار می بندم و تجربه روی تجربه می کنم تا کامیاب شوم».

نیوتن می گوید: «اگر من به جایی رسیده ام بر اثر کار و کوشش است».

میکلانژ می گوید: «اگر مردم می دانستند که برای احراز مقام استادی چه رنجها برده ام، از دیدن شگفتیهای هنرم متعجب نمی شدند».

به قول بزرگمهر باید لب فرو بست و بازو گشود و کار کرد و دم نزد و یقین نمود که کلید طلایی کامیابی کار و کوشش است.

رسول گرامی اسلام (ص) کارگری را دید که دستش آماس کرده بود. دست او را بلند کرد و فرمود: «آتش دوزخ هیچ گاه این دست را نمی سوزاند. این دستی است که خدا و پیامبر او آن را دوست می دارند. هر کس از دسترنج خود زندگی کند، خدا با نظر رحمت به او می نگرد». (امالی طوسی، ج 1، ص 26)

عابدی خدمت پیامبر (ص) رسید. به عرض حضرتش رساند که او تمام سال را با عبادت می گذراند و مخاج عائله او را برادرش می دهد. پیامبر (ص) فرمود: «برادر او که متکفل مخارج عائله اوست از وی در نزد خدا مقرب تر و از او عابد تر است».

امیر مؤمنان علی (ع) در مسجد کوفه به دسته ای برخورد کرد که در گوشه ای نشسته بودند. از خصوصیات آنها پرسید. عرض کردند: «رجال الحق» هستند و اگر کسی چیزی به آنها بدهد می خورند وگرنه صبر می نمایند. حضرت فرمود: «سگان بازار کوفه نیز چنین هستند. اگر استخوانی برسد می خورند و گر نه صبر می کنند». سپس دستور داد که حلقه «رجال الحق» پراکنده شود و هر کدام دنبال کاری بروند.

سعادت و خوشبختی در خانه کسی را می زند که ساعی و کوشا باشد. کسانی که جهان را تکان داده اند، از نظر مواهب عقلی و فکری، زیاد فوق العاده نبوده اند، بلکه شالوده موفقیت آنها را کار و کوشش و بعداً ثبات و استقامت تشکیل می داده است.

بزرگان جهان برای تأمین زندگی از تصدی کارهای کوچک پروایی نداشتند. بسیاری از شاگردان حضرت امام صادق (ع) روغن فروش، کفش دور، شتر دار و ... بودند.

افلاطون هنگام سیاحت در مصر مخارج سفر خود را از روغن فروشی در می آورد.

لینه، گیاه شناس معروف، کفش دوز بود.

امیرمؤمنان (ع) با دست خود باغهای زیادی احداث می کرد و بعداً به بینوایان واگذار می نمود. با قدرت بازوان خود قناتهای متعددی در گوشه و کنار مدینه به وجود می آورد و از عرق ریزی در راه کار هرگز واهمه نداشت.

پیشوای پنجم ما حضرت امام باقر (ع) در هوای گرم به مزرعه و باغ خود می رفت و در حالی که عرق از پیشانی او می ریخت، دستورات لازم به متصدیان کار می داد و شخصاً کارها را رو به راه می ساخت. وقتی مورد اعتراض محمد منکدر قرار گرفت و او تصور کرد که کار کردن برای شخصیتی مانند امام باقر (ع) شایسته نیست، امام در پاسخ وی فرمود: «کار و کسب یک نوع عبادت است. من بدین وسیله می خواهم خود و خانواده ام را از تو و دیگران بی نیاز سازم». (وسائل الشیعه، جلد 2، ص 521)

پیامبر اسلام (ص) کسی را که سربار اجتماع باشد، لعن نموده و او را از رحمت خدا دور دانسته است. (فروع کافی، جلد 1، ص 347)

 

صبر و شکیبایی

 

صبر و شکیبایی و استقامت و بردباری از شیوه های مردان بزرگ و کامیاب جهان است. ممکن است تصور شود که این عامل باید در «کار و کوشش» به عنوان یکی دیگر از رموز موفقیت ادغام گردد. در صورتی که چنین نیست. چه بسا افرادی در آغاز کار، روح کار و کوشش دارند ولی موقعی که به شدائد و سختیها بر می خورند، فوق العاده ناتوان می شوند. لذا باید بردباری را پشتوانه کار و کوشش شمرد و انگیزه ای برای ادامه کار دانست.

موفقیت ها یک نواخت نیست. دیر یا زود دارد. هرگز نباید انتظار داشت در همه کارها یکنواخت و یک زمان موفق گردیم. به علت دیر شدن موفقیت، نباید دست از کار کشید و موفقیت را محال و ممتنع دانست.

ابو جعرانه، دانشمند و عالم بزرگ اسلامی، به ثبات و استقامت معروف است. وی که درس استقامت را از یک حشره به نام جعرنمه فراگرفته است، می گوید: «در مسجد جامع دمشق  کنار ستونی نشسته بودم که دیدم این حشره قصد دارد روی آن سنگ صاف بالا برود و بالای ستون کنار چراغی بنشیند. من از اول شب تا نزدیکهای صبح در کنار آن ستون نشسته بودم و در بالا رفتن این جانور دقت می کردم. دیدم 700 بار روی زمین افتاد؛ زیرا آن ستون صاف بود و پای او روی آن قرار نمی گرفت و در وسط می لغزید. از تصمیم و اراده آهنین این حشره فوق العاده در تعجب فروماندم. برخاستم و وضو ساختم و نماز خواندم. بعد نگاهی به آن حشره کردم و دیدم بر اثر استقامت شاهد مقصود را در آغوش کشیده و کنار آن چراغ نشسته است».

 

پا فشاری و استقامت میخ

سزد که عبرت بشر گردد

بر سرش هر چه بیشتر کوبی

پافشاریش بیشتر بینی

 

ادامه ==> رمز موقیت مردان بزرگ 2لینك ثابت   نویسنده : عروة الوثقی   نظرات ()

صفحات سایت