تبلیغات
:: امر به معروف و نهی از منکر - نظریه امام صادق علیه السلام درباره ماده و پاد ماده ::

   آرشیو

   لینكدونی

   جستجو  در وبلاگ

برای جستجو در این صفحه کلمه ی مورد نظر را در کارد زیر وارد کنید.


   نظر سنجی

   لینك دوستان

یكی از نظریه های بدیع حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) این است كه هر چه موجودیت ذاتی دارد غیر از خداوند ، دارای ضد خود می باشد اما بین ضدین تصادم بوجود نمی آید و اگر تصادم بوجود بیابد ، بعید نیست جهان ویران شود .
این نظریه ، خلاصه نظریه ماده و ضد ماده امروزی است. که اینك به مناسبت بحث در مورد نظریه حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) بیشتر راجع به آن صحبت می كنیم و می گوییم از مرحله تئوری گذشته و وارد مرحله عملی شده و بتدریج دانشمندان در كشورهای مختلف ضد ماده عناصر را كشف می نمایند .

تفاوت ماده با ضد ماده این است كه در اتم های ماده ( عناصرمعمولی ) بار الكتریكی ( الكترون ) منفی است و بار الكتریكی ( پروتون ) در هسته اتم، مثبت. اما در ضد ماده بار الكتریكی ( الكترون ) مثبت است و بار الكتریكی ( پروتون ) در هسته اتم منفی.
هنوز كسی آزمایش نكرده كه هر گاه اتم های ماده با اتم های ضد ماده تصادم كند و انفجار بوجود بیاید چه خواهد شد .
هر چه راجع به این انفجار گفته می شود جنبه تئوری دارد و شبیه است به آنچه راجع به انفجار ( یا تفكیك ) اتمهای اورانیوم قبل از تابستان سال 1944 میلادی می گفتند كه هنوز آمریكا اولین بمب اتمی را در خود آن كشور آزمایش نكرده بود .

در آن موقع می گفتند آزمایش بمب اتمی ممكن است تفكیك زنجیری بوجود بیاورد و تمام عناصر كه در كره زمین هست تفكیك شود اما آن طور نشد و بعد از آن هم تا امروز با این كه بدفعات بمبهای اتمی و هیدروژنی را منفجر كرده اند ، عناصر در كره خاك منفجره نشده است .
اما بین انفجار بمب اتمی با انفجار ناشی از تصادم ماده و ضد ماده فرق وجود دارد .

چون وقتی یك بمب اتمی یا هیدروژنی منفجر می شود ، قسمتی كم از ماده مبدل به انرژی می گردد و قسمت زیاد ماده عاطل می ماند یعنی مبدل به انرژی نمی شود .
همه می دانند كه قانون تبدیل ماده به انرژی كه ( انشتین ) كشف كرد این است : ( انرژی مساوی است با جرم ضرب در مجذور سرعت سیر نور ) .

طبق این قانون اگر تمام آنچه در یك بمب اتمی یا یك بمب هیدروژنی هست مبدل به انرژی بشود نیروی زیاد بوجود می آید و ( ژول ) دانشمند فیزیكی انگلستان كه اسمش روی یكی از مقیاسهای برق گذاشته شده و در قرن نوزدهم میلادی می زیست می گفت : كه اگر یك كیلوگرم از ماده بطور كامل مبدل به انرژی شود و فی المثل دود و خاكستر از آن بوجود نیاید ، جهان محو خواهد شد .
اما انشتین دانشمند فیزیكی قرن بیستم با كشف قانون تبدیل ماده به انرژی نشان داد که این طور نیست و هر گاه یک کیلو گرم از ماده بطور کامل مبدل به انرژی شود جهان نابود نمی گردد .
ولی تا امروز نوع بشر نتوانسته كه حتی بوسیله بمب های اتمی و هیدروژنی ماده را بطور كامل مبدل به انرژی كند .

منبع: شبکه امام صادقلینك ثابت   نویسنده : عروة الوثقی   نظرات ()

صفحات سایت