تبلیغات
:: امر به معروف و نهی از منکر - ترویج فساد در لباس صلاح ::

   آرشیو

   لینكدونی

   جستجو  در وبلاگ

برای جستجو در این صفحه کلمه ی مورد نظر را در کارد زیر وارد کنید.


   نظر سنجی

   لینك دوستان

اگر فعالیتهای برخی برنامه های تلوزیون را که به ترویج اسلام می پردازند، مورد بررسی واقع بینانه قرار دهیم، به راحتی متوجه می شویم که (چه عمداً و چه سهواً) در برخی از این برنامه ها، در لباس صلاح، ترویج فساد می شود.  

برای مثال برنامه به سوی ظهور.

از نام این برنامه اینگونه به نظر می رسد که برنامه ای است در راستای ترویج فرهنگ انتظار و افزایش آگاهی و معرفت مخاطبان نسبت به امام زمان (ع)، که اینها همه اهدافی نیکو و پسندیده هستند که جامعه ما بسیار به آن نیاز دارد. اما در عمل می بینیم در قسمتهایی از این برنامه، مواردی پخش می شود که نه تنها ترویج اسلام نیست، بلکه اسلام با آنها مقابله می کند. مثلاً چند دختر جوان و زیبا دور هم جمع شده بودند و درباره مسئله ای از دیدگاه نهج البلاغه بحث می کردند. اگر تصور کنیم که آنها گریم هم نداشتند، (که بعید به نظر می رسید!) با تلوزیون های امروزی که تصویر را هزار برابر آب و تاب می دهند چه کنیم؟! جالب اینجا است که دوربین از زوایای مختلف روی صورت آنها بزرگنمایی (زوم) می کرد و جلوه خاصی به چهره آنها می بخشید! این در حالی است که در این گونه موارد، شایسته است از کارشناسان و مجریان مرد، استفاده شود و لزومی ندارد دختران جوان را برای مردم آب و تاب دهیم. در اینجا این سؤال مطرح است که آیا هیچ مرد کارشناس و یا حتی غیر کارشناسی وجود نداشت که شما آنها را به کار بگیرید؟

یا در بخشی دیگر از این برنامه، یک موسیقی بسیار تأثیرگذار(!) پخش شد که افرادی مختلط از زنان و مردان جوان، به صورت موزون و هماهنگ و زیبا، جملات شعر آهنگ را به صورت اشاره (مخصوص ناشنوایان) اجرا می کردند! کسانی که این قسمت از برنامه را ندیدند، از فیض عظیمی بی بهره شدند!!! چرا که هم موسیقی زیبا و لطیفی بود و هم حرکات موزون آن هم مختلط از زن مرد که واقعاً تماشایی بود. الحقّ و الانصاف، دست اندرکاران این برنامه با چه ظرافتی فرهنگ انتظار را ترویج می دهند! متأسفانه با موسیقی و حرکات موزون و استفاده دختران جوان و زیبا، می خواهند اسلام را ترویج دهند. و این بسیار جای تأسف است.  

آیا این ترویج فساد در لباس صلاح نیست؟

یا در پخش سخنرانیهایی مثل برنامه درسهایی از قرآن، و یا حتی در پخش نماز عبادی – سیاسی جمعه، دوربین قسمت مردان را اکثراً از دور نشان می دهد، اما قسمت زنان را به نحو زیبایی بزرگنمایی (زوم) می کند!

اینها یک بعد ترویج فساد در لباس صلاح است.

بعد دیگر ساخت فیلمها و برنامه هایی جذاب و با قدرت تأثیر گذاری بالا است که ظاهراً هدف آنها بیان مشکلات و انحرافات جامعه و اصلاح آنها است، اما در عمل چیزی جز فساد نتیجه نمی دهد.

سریال فاصله ها مثالی بارز از اینگونه برنامه ها است. در این سریال، محسن نماد یک انسان معتقد و سعید (پسرش) نماد جوانی است که تفکرات پدرش را قدیمی و غیر منطقی می داند و به قول خودش تفکرش با پدر مذهبی اش متفاوت است.

در این سریال شبهات زیادی از سوی پسر محسن به عنوان جوان امروزی (!) بر تفکرات و رفتارهای پدرش به عنوان یک فرد مذهبی وارد شد و آن اعتقادات مورد توهین و تمسخر قرار گرفت. در حالی که تا انتهای فیلم هیچ پاسخی برای این اشکالات بیان نشد. در واقع با این روش به مخاطب القا شد که انسان های مذهبی، ممکن است در ظاهر انسانهای معتقد و پاکی باشند، اما در عمل اینگونه نیست. مثلاً محسن وقتی دید پسرش به دختری علاقه پیدا کرده و تمام فکر و ذهنش مشغول او شده، شروع به مخالفت و سختگیری کرد. این در حالی بود که خود محسن با زنی که قبلاً قرار بود با هم ازوداج کنند و این اتفاق نیفتاده بود، ارتباط داشت. سعید می گفت: اگر ارتباط با زن نامحرم بد است، خود تو چرا با این زن رابطه داری؟! و به این طریق تضاد بین گفتار و عمل مذهبیون به نمایش در می آید و در ذهن مخاطب نقش می بندد که این افراد مذهبی، از دیگران ایراد می گیرند، اما خودشان این کاره اند!

در جایی دیگر وقتی پدرش به او می گوید: «تو چقدر وقیحی!» او می گوید: «وقیح نیستم، متفاوتم!» با این روش افراد مذهبی را افرادی بی منطق و خرافی نشان می دهد که تفکرات پسرش را وقاحت می نامد و هیچ جوابی برای انحرافات فکری او ندارد. در مقابل پسر محسن را فردی متجدّد نشان می دهد که خود را متفاوت می داند.

ترویج فساد در لباس صلاح بسیار است و سخن در این باب بسیار! اما حقیقت این است که افکار عمومی جامعه ما به وسیله تلوزیون دچار انحراف شده و به راحتی نمی توان از این انحرافات جلوگیری کرد.

اگر شما هم از مبانی و اصول و احکام اسلام آگاهی داشته باشید و با نگاهی واقع بینانه برنامه های تلوزیون را بررسی کنید و آنها را با احکام اسلام مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که به فرموده امام علی علیه السلام مقداری از حق را برداشته و با باطل می آمیزند تا مردم را گمراه کنند. زیرا اگر باطل را مستقیماً عرضه کنند، مردم نخواهند پذیرفت، اما اگر آن را با حق بیامیزند، مردم ساده اندیش و نا آگاه را فریب خواهند داد.لینك ثابت   نویسنده : عروة الوثقی   نظرات ()

صفحات سایت